Outdoor Sauna

Надворешна сауна, за автентично доживување на традиционалната Финска сауна!

Пирин Експорт нуди персонализирани решенија за Вашата сауна, по мерка на просторот согласно индивидуалните желби и барања.

Можете да одберете од 6 различни типа на дрво, кои варираат од класични до егзотични, да комбинирате Финска со Инфрацрвена сауна во истата просторија, како и да додадете тули од Хималајска сол како завршен финиш на Вашата сауна.

 1. Ослободување од стрес
 2. Ги релаксира мускулите и ја намалува болката во мускулите и зглобовите
  При висока температура, телото лачи ендорфини кои имаат благ смирувачки ефект и способност да ја ублажат болката од артритис (и мускулната болка од интензивна физичка активност). Температурата на телото се зголемува предизвикувјќи крвните садови да се шират, а циркулацијата и лачењето на стимулативни состојки да се интензивира.
 3. Елиминирање на токсини (детоксикација)

 4. Ја чисти и затегнува кожата
  При потењето во сауна, континуирано се излива телесниот отпад и токсини, а тоа води кон одржување на виталноста, бојата и здравиот сјај на кожата.
 5. Индуцира длабок сон
 6. Ги подобрува кардиоваскуларните перфоманси
  Со редовна употреба на сауна, не само што ги вежбаме срцевите мускули и го подобруваме тактот на пулсот, туку истовремено позитивно влијаеме на регулаторниот систем.
 7. Согорува калории и топи целулит
  Со зголемување на срцевата активност се зголемува потребата од кислород и телото конвертира повеќе калории во енергија.
 8. Зајакнат имунитет, превенција и заштита од Болести
  При високи температури, телото лачи зголемен број на бели крвни зрнца, што помага при превенција од (и борба со) болестите и вирусите. Сауните го оневозможуваат затнувањето на синусите при настинки и алергии, особено во комбинација со пареа, која се добива при истурање на вода врз вулканските камења (во водата се додава еукалиптус/пеперминт или друга арома за дополнително уживање и прочистување на дишните патишта).
 9. Одлично чувство
  Сауната навистина прави да “се чувствувате подобро”, да “изгледате подобро” и “да спиете подобро”.
 • Адреса: ул. Багдадска 15/локал 8, 1000 Скопје, Македонија
 • Телефон: 02 3079-275
 • Мобилен: 070 393-898
 • Е-маил: info@pirinexport.com.mk

Контакт:
 • Адреса: ул. Багдадска 15/локал 8, 1000 Скопје, Македонија
 • Телефон: 02 3079-275
 • Мобилен: 070 393-898
 • Е-маил: info@pirinexport.com.mk